elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Niedziela 26.03.2023
Jesteś tutaj:

Historia Szkoły

Może to niektórych zdziwi, ale historia naszej szkoły sięga bardzo zamierzchłych czasów. Postaram się ją krótko przedstawić na podstawie kroniki, która sama wiele pamięta i pomimo nadszarpnięcia zębem czasu, przekazuje wiele informacji na stronnicach pokrytych wyblakłym atramentem. Pierwszy kronikarz rozpoczął dokumentowanie dziejów szkoły w roku 1945, postarał się jednak o odtworzenie przeszłości placówki, a oto niektóre fakty przez niego podane.

 

Według miejscowej tradycji ustnej początki szkoły w Łebieńskiej Hucie sięgają 1797 roku. Pierwszy udokumentowany zapis pochodzi z 1 IV 1896 roku i jest to wpis do księgi młodzieży szkolnej prowadzony odtąd do roku szkolnego 1931/32. Z innych dokumentów wiadomo jednak, że w szkole nauczano nadal, nawet podczas okupacji hitlerowskiej.

 

Po II Wojnie Światowej placówka szybko zaczęła funkcjonować i od tej pory kronika szkolna była prowadzona regularnie, także dalej podane fakty są jak najbardziej wiarygodne.

 

W tym okresie szkoła tak jak cały kraj, przechodziła przejściowe trudności zwłaszcza lokalowe i personalne, dlatego rozpoczęto nauczanie od trzech klas i jednego nauczyciela, który pełnił równocześnie funkcję kierownika. Wspomina on, że uczniowie pisali klęcząc na podłodze z powodu braku wyposażenia, początki więc nie były łatwe. Budynek jednak stopniowo remontowano, przybywało również nauczycieli, także w roku 1958 można było rozpocząć naukę w siedmioklasowej szkole podstawowej, a z czasem zgodnie z wymogami reformy oświatowej poszerzyć ją o jeszcze jedną ósmą klasę.

 

14 stycznia 1967 roku przyniósł wielkie zmiany, uczniowie i nauczyciele opuścili stary, ceglany budynek, ogrzewany piecami i zamienili go na nowy, który służy nam do dzisiaj.

 

W związku z unowocześnieniem i powiększeniem Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie, w roku 1973 w Będargowie zlikwidowano oddziały klas V- VIII i przeniesiono je do nowopowstałej placówki. W roku 1975 całkowicie zamknięto szkolę w Będargowie i również najmłodsi uczniowie rozpoczęli naukę w Łebieńskiej Hucie.

 

Przez wiele lat funkcjonowania placówki pracowało w niej wielu nauczycieli, niektórzy zjawiali się i szybko znikali, byli jednak tacy, którzy nauczaniu w naszej szkole poświęcili ładny kawałek życia i ci na zawsze pozostaną w pamięci swoich wychowanków. Są również uczniowie, którzy na trwale wpisali się w historię Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie. Ich nazwiska możemy odczytać na wielu dyplomach wiszących na ścianie szkolnego korytarza. Dokumentują one sukcesy sportowe i osiągnięcia w konkursach wiedzy.

 

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć, w którym uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami były Sejmiki Uczniowskie poświęcone historii i kulturze naszego regionu, odbywające się od roku 1982. To między innymi one zapoczątkowały promocję i kultywowanie tradycji kaszubskiej w naszej szkole. Dzięki temu dziś odnosimy sukcesy w konkursach poezji kaszubskiej, a lekcje języka kaszubskiego cieszą się popularnością.       

 

Wiatr historii nie ominął oczywiście naszej szkoły, choć burze dziejowe przetaczające się w tamtym okresie przez nasz kraj nie naruszyły jej podstaw. Borykano się rzecz jasna z trudnościami, które dotykały wszystkich, a więc przerwami w dostawie prądu i dostępem do podstawowych produktów. Starano się jednak pracować normalnie, czekając na lepszą przyszłość.

 

I ta nadeszła, a wraz z nią nowe perspektywy i możliwości rozwoju. Szkoła była systematycznie unowocześniana, żeby uczniowie mogli uczyć się, a nauczyciele pracować w przyjemnej atmosferze.

 

W roku 1999 reforma edukacji po raz kolejny wpłynęła na życie Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie, mury szkoły po raz ostatni opuściła klasa ósma, a siódma od nowego roku rozpoczęła naukę w gimnazjum. Od tej pory w szkole nauczamy klasy I-VI i zerówkę.

 

Tutaj kończy się stara kronika. Szkoła nadal rozwijała się znakomicie, wyremontowano wnętrze. W lipcu 2007 roku wybudowano piękną szatnię. W czerwcu natomiast udostępniono bardzo nowoczesną pracownię komputerową, teraz poprzez Internet mamy kontakt z całym światem. Dzięki temu możemy, także przekazywać informacje każdemu, kto zechce zajrzeć na nasza stronę internetową i właśnie tu będziemy zapisywać kolejne wydarzenia odbywające się w naszej szkole, co tu dużo mówić idziemy z duchem czasu.

 

A stara kronika? Nie, nie wyrzucimy jej, zamkniemy ją w pancernej szafie i będziemy strzec, przecież stanowi ona wielką historię małej szkoły.        

 

KIEROWNICY I DYREKTORZY NASZEJ SZKOŁY

  • K. Malinowski 1929 - 1939
  • Stefański 1945 - 1947   
  • Władysław Krauza 1947
  • Czesław Rąbca 1947 – 1954
  • Elżbieta Grzybowska 1954 - 1955
  • Alfons Gołąbek 1955 - 1973
  • Leszek Grzenia 1973 – 1990
  • Bożena Kąkol 1990 - 2022
  • Ewa Jelińska 2022 - obecnie

Informacje o artykule

Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie
Odpowiadający za treść:
Wprowadził informację:
Edytował informację: Administrator
Lista załączników: Brak załączników
Data wytworzenia informacji: 13.01.2021
Data udostępnienia informacji: 13.01.2021
Data ostatniej aktualizacji: 20.02.2023
Liczba wyświetleń: 279
Rejestr zmian: Otwórz

Rejestr zmian

Data
Godzina
Rodzaj
Autor
Nazwa
20.02.2023
08:52:22
edycja
Administrator
Historia Szkoły
13.01.2021
09:16:03
edycja
Administrator
Historia Szkoły
13.01.2021
09:15:49
edycja
Administrator
Historia Szkoły
13.01.2021
09:15:36
edycja
Administrator
Historia Szkoły